Advokat Igor Đurić

BLOG

Advokat Brčko - Advokatska kancelarija Igor Đurić - title header - Potreba uspostave katastarskih operata radi zaštite prava vlasnika nekretnina

Potreba uspostave katastarskih operata radi zaštite prava vlasnika nekretnina

Iako je od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma proteklo 27 godina još uvijek su pojedini problemi ostali neriješeni, a mnogi stanovnici BiH ostali uskraćeni za svoja prava. Jedan od problema nastao je zbog formiranja međuentitetske linije razgraničenja koja dijeli Bosnu i Hercegovinu na dva dijela tj. na dva entiteta Republiku Srpsku i Federaciju Bosne i Hercegovine, a koja je sačinjena upravo na Dejtonskoj mirovnoj konferenciji. U čemu se ogleda problem?

Advokat Brčko - Advokatska kancelarija Igor Đurić - title header - (Ne) priznate diplome javnih (državnih) i privatnih fakulteta 2Neka mjesta koja su prije rata u Bosni u Hercegovini (1992-1995) bila u sastavu opština u Republici Srpskoj, sada se nalaze u sastavu Federacije Bosne i Hercegovine. Obzirom na navedeno i sva zemljišno-knjižna i katastarska evidencija se naravno nalazila u Republici Srpskoj.

Nakon uspostave novih granica bilo je potrebno izvršiti i primopredaju navedene dokumentacije između entiteta kako bi svaki entitet mogao uspostaviti i voditi vlastitu zemljišno-knjižnu evidenciju. Iako je od okončanja rata u BiH proteklo već 27 godina ostao je problem sa pojedinim mjestima kroz koja prolazi međuentitetska linija razgraničenja, jer nije izvršena primopredaja navedene dokumentacije i nisu uspostavljeni katastarski operati pa samim tim ni građani nisu u mogućnosti da uživaju svoja prava na nekretninama. Posledica toga je situacija u kojoj vlasnici nekretnina koje se nalaze recimo u mjestu Brusnica nisu u mogućnosti da uživaju svoja prava, odnosno ne mogu da prometuju svoju nekretninu, ne mogu da naslijede nekretninu i slično. Dalje, nakon kontaktiranja Federalne uprave za geodetske i imovinsko – pravne poslove dostavljen je odgovor da u njihovim bazama podataka za pojedine katastarske opštine u FBiH nisu uspostavljeni katastarski operati, te da se za pojedina područja svi katastarski elaborati i evidencije i dalje nalaze u Republici Srpskoj. U institucijama Republike Srpske pak tvrde da nisu nadležni za navedena područja, nego da su nadležne službe iz Federacije, te da je potrebno da se na nivou ministarstava oba entiteta izvrši primopredaja kompletne dokumentacije. Sve u svemu građani najviše trpe obzirom da ne postoje (još nisu uspostavljeni) registri u koje će građani biti evidentirani kao vlasnici nekretnina.

            Istina, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na 310. sjednici, održanoj dana 07.04.2022. godine donijela Rješenje o formiranju komisije za razmjenu zemljišno – knjižne i katastarske dokumentacije između Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, međutim, nije poznato da li je slična komisija formirana i u Republici Srpskoj.

            Na kraju nadamo se da će rješenje navedenog problema uskoro uslijediti, a do tada, građani BiH koji imaju nekretnine u područjima za koja nisu uspostavljene zemljišno – knjižne/katastarske evidencije mogu samo da se nadaju srećnom epilogu čitave ove priče.

Advokat Igor Đurić

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *