BLOG
Podjela imovine stečene u braku u Brčko distriktu BiH
Prema Porodičnom zakonu Brčko distrikta BiH bračnu tekovinu čini sva ona imovina koju su bračni partneri stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice, kao i prihod od te imovine.
Moramo naglasiti da je postupak podjele bračne tekovine odvojen od postupka razvoda braka, dakle u jednom postupku sud odlučuje o razvodu braka, dok se u drugom postupku odlučuje o podjeli imovine koju su bračni partneri stekli tokom trajanja braka.
Imovina bračnih partnera može biti zajednička ili posebna. Zajednička imovina je ona koju su bračni partneri stekli radom za vrijeme trajanja braka i ona je predmet podjele između partnera. Po zakonu u bračnu tekovinu ulaze i pokloni trećih osoba učinjeni za vrijeme trajanja braka i to bez obzira koji ih je partner primio, ukoliko drugačije ne proizlazi iz namjere poklona tj. ukoliko se ne može zaključiti da je želja poklonodavca da poklon učini samo jednom partneru. Dobitak od igara na sreću je bračna tekovina, prihodi od intelektualnog vlasništva su bračna tekovina.
Posebna imovina je ona koju lice već ima u momentu stupanja u brak, kao i ona imovina koju bračni partner stekne u toku trajanja braka, ali koja zbog samog načina sticanja ne ulazi u bračnu tekovinu (npr. imovina koju lice naslijedi).
Podjela bračne tekovine se vrši ugovorom između bračnih partnera, a ukoliko između partnera ne postoji ugovor (dogovor) podjelu bračne tekovine vrši nadležni sud u skladu sa pravilima parničnog postupka. Ovo je jedan delikatan postupak koji se pokreće tužbom, te u kome je najprije potrebno utvrditi koja je to imovina stečena za vrijeme trajanja braka a predstavlja bračnu tekovinu, zatim koja je vrijednost navedene imovine (procjenu vrše vještaci odgovarajuće struke), a kako bi se kasnije moglo pristupiti podjeli. Ukoliko se radi o stvari koja zbog svojih karakteristika ne može biti predmet fizičke podjele (npr. automobil) može se pristupiti civilnoj diobi što znači da će se stvar prodati, a da će se iznos dobijen prodajom isplatiti partnerima srazmjerno njihovom udjelu. Po zakonu se smatra da su bračni partneri suvlasnici sa jednakim udjelima. Prilikom prodaje stvari zbog toga što je fizička dioba nemoguća ili je moguća ali uz znatno smanjenje vrijednosti stvari, bračni partner ima pravo preče kupovine te stvari (pravo da bude ponuđen prije svih ostalih kupaca da kupi tu stvar) uz obavezu isplate odgovarajućeg novčanog iznosa (udjela u bračnoj tekovini) drugom bračnom partneru.
Pretpostavka o jednakosti udjela u bračnoj tekovini je oboriva što znači da zainteresovana strana može u sudskom postupku dokazivati da joj pripada više od polovine udjela u bračnoj tekovini, odnosno tada je potrebno dokazati da je lice svojom zaradom (visina ličnog dohodka) koju je ostvarilo radom van domaćinstva, kao i svojim radom u domaćinstvu (dodatna briga oko vaspitanja i podizanja djece, pomoć bračnom drugu, kao i svaki drugi rad i saradnja u upravljanju, održavanju i povećanju zajedničke imovine) ostvarilo veći udio u bračnoj tekovini.
Takođe, ukoliko je bračni partner vršio ulaganja u imovinu koja predstavlja posebnu imovinu drugog bračnog partnera, ima pravo da traži da mu bračni partner isplati odgovarajuću naknadu u novcu srazmjernu visini tog ulaganja.
Advokat Igor Đurić