Advokat Igor Đurić

BLOG

Naplata štete nakon udesa

Šteta koja nastane tokom saobraćajne nezgode može biti materijalna i nematerijalna. Nematerijalna ili neimovinska šteta predstavlja povredu ličnih dobara nekog lica (npr. prouzrokovani fizički ili duševni bolovi ili strah), dok materijalna ili imovinska šteta predstavlja povredu materijalnih dobara nekog lica (npr. šteta na vozilu, drugi troškovi nastali tokom saobraćajne nezgode). Osoba koja je pretrpila štetu u saobraćajnoj nezgodi ima pravo na naknadu i materijalne i nematerijalne štete.

Postupak naknade štete pokreće se podnošenjem odštetnog zahtjeva osiguranju kod koga je osiguran štetnik tj. lice koje je skrivilo saobraćajnu nezgodu. Prije podnošenja odštetnog zahtjeva potrebno je prikupiti materijalnu dokumentaciju: zapisnik o uviđaju ili službenu zabilješku policije ili evropski izvještaj, zatim poželjno je osiguranju dostaviti fotografije oštećenog vozila iako osiguranja angažuju stručna lica koja vrše fotografisanje i procjenu štete, fotokopiju potvrde o vlasništvu vozila, fotokopiju potvrde o registraciji, fotokopiju vozačke dozvole, polise osiguranja, dokaza o postojanju drugih troškova kao što su troškovi liječenja, troškovi pribavljanja zapisnika i slično. Uz zahtjev se može priložiti i predračun ovlaštenog servisa.

Kada zaprimi zahtjev osiguranje je dužno da postupi po zahtjevu u roku koji je propisan zakonom. Ukoliko osiguranje ne postupi po zahtjevu oštećeni ima pravo podnošenja tužbe nadležnom sudu, a ako osiguranje postupi po zahtjevu ali oštećeni smatra da ponuđeni novčani iznos nije dovoljan, može se podnijeti prigovor/žalba drugostepenoj komisiji osiguranja koja je takođe dužna da postupi blagovremeno. Ukoliko oštećeni nije zadovoljan odlukom drugostepene komisije može podnijeti tužbu nadležnom sudu. Dakle bitno je da se oštećeni pridržava procedure i propisanih rokova prije nego se podnese tužba sudu.

Kada se pokrene sudski spor neophodno je angažovati vještake odgovarajuće struke: mašinske koji će sačiniti nalaz i utvrditi koji iznos je potreban da se oštećeno vozilo dovede u stanje u kome je bilo prije nastanka štete, vještaci iz oblasti medicine koji će utvrditi trajanje fizičkih bolova koje je oštećeni pretrpio u nezgodi, trajanje i intenzitet straha i drugo (ukoliko su nastupili ovi vidovi štete), a sud će na osnovu nalaza i mišljenja vještaka i u skladu sa postavljenim tužbenim zahtjevom i orijentacionim kriterijumima odrediti ukupan novčani iznos naknade koju je osiguranje dužno isplatiti oštećenom.

I u ovom slučaju angažovanje advokata je neophodno, obzirom da stranka može učiniti proceduralne propuste koju mogu dovesti do odbijanja tužbenog zahtjeva ili prolongiranja isplate novčanog iznosa na ime obeštećenja.

Dodatne napomene:

– ukoliko je saobraćajnu nezgodu prouzrokovalo vozilo registrovano u inostranstvu sa valjanom zelenom kartom zahtjev za obeštećenje se podnosi Birou zelene karte u BiH;

– ukoliko je saobraćajnu nezgodu prouzrokovalo neosigurano ili nepoznato vozilo zahtjev za obeštećenje se podnosi Zaštitnom fondu Republike Srpske ili Federacije BiH.

Advokat Igor Đurić

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *